Search

איך חשיבה עיצובית תורמת לי ביום-יום? סיפורם האמיתי של 5 מקצוענים

Updated: Jan 21מקצועני Design Thinking, בוגרי האקדמיות לחשיבה עיצובית וחדשנות, התאספו (בריחוק של 2 מטרים כמובן :) ) כדי לשתף אותנו איך החשיפה שלהם למתודולוגית החשיבה העיצובית הקפיצה להם את הקריירה.

אספנו את מובילת החשיבה היצירתית והאסטרטגיה, עדנה לאופר גלובוס, אמן המשחקים הכי מצחיק שיש, דורי אדר, חוקר וסוקר החדשנות, אלון הסגל, מובילת החדשנות המבוקשת, נטע גרנות והיועצת האסטרטגית ומובילת השינוי, מירי גריסרו.

שאלנו אותם 6 שאלות קצרות שאפשרו לנו לזהות את זוויות הראייה השונות על השיטה ואיך היא יכולה להזניק את הקריירה שלכם הלאה:

1. איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

2. מתי הבנת שיש לך נכס ביד שאפשר להקפיץ את הקריירה איתו?

3. איך עשית זאת? איך בפועל הזנקת את הקריירה שלך עם חשיבה עיצובית?

4. דוגמא למקרה שחשיבה עיצובית עזרה והיוותה רווח משמעותי?

5. מהו לדעתך התיאור הטוב ביותר לחשיבה עיצובית אם ישאלו אותך לגביה?

6. מה המלצתך לקוראים בעשיה עם חשיבה עיצובית?


אז בואו נראה מה הם ענו לנו. קודם בקצרה ואז באריכות (כמנהג TLDR/אמל״ק ;)


אז התחלנו את מסע הראיון שלנו בטיול בטבע הצבעוני של צפון השרון יחד עם עדנה לאופר גלובוס. עדנה היא מומחית אסטרטגיה ומנחת סדנאות חשיבה יצירתית, שגדלה בעולם העיצוב הגרפי וכבר למעלה מעשור מלווה את העשייה שלה תוך היכרות עם כלי החשיבה העיצובית!


״...מישהו ׳תרגם׳ את דרך והלך החשיבה שלנו המעצבים, למתודה סדורה שהפכה ללהיט בעולם העסקי״ ״...התחום פתח לי את הקריירה לכיוונים נוספים בעולם החינוך והאקדמיה עם סיפוק ענק על אימוץ המתודה כבר שם!״

לאחר מכן שתינו קפה עם דורי אדר, יזם משחקים ובעלים של בית הספר למשחקים Hands on Games שעיצב את המתודולוגיה, תוך שמירה על ערכיה, כך שתשרת את צרכיו ואת צרכי לקוחותיו ואגב... הוא שיתף אותנו שהצליח למכור 2 סדנאות גיימיפיקיישן בפחות מחצי שעה!


״...הבנתי כיצד אני יכול לקחת כלים מעולם החשיבה העיצובית ולמזג אותם עם השיטות שלי, וכך יכולתי להציע לארגונים סדנת גיימפיקיישן שעוסקת באתגרים הספציפיים שלהם.״ ״...לאחר חצי שעה בלבד הם הזמינו שתי סדנאות ורצו אותן כמה שיותר מהר! זה משהו שלא קרה בעולם ההעשרה שהייתי בו קודם...״

משם נסענו לאכול גבינות וללגום יין עם ד"ר אלון הסגל, מי שמוכר היטב לכולנו כחוקר וה-מומחה לאסטרטגיית חדשנות בישראל. אלון סיפר לנו שהבין טוב יותר חשיבה עיצובית כשהחל לשים דגש על הלקוח, על מבנה ארגוני גמיש ועל החלטות בקבוצה /קהילה.


״...קל יותר לקחת כל רעיון , לעבד אותו ,להבין את התוספתיות שבו, לסווג את הרעיונות ולהחליט על כיוון. והכל גרפי ומשחקי...״


״...החשיבה העיצובית נותנת לי כלים מינימליים אבל ברורים, ליצירת שיטת עבודה בצוותי חדשנות ואקסלרציה...״


״...בפתיחת חברה חדשה, עזר לי לעצב את שיטת הניהול המשתף. שילוב מומחים עצמאיים בפרויקטים שלי כקבוצה המתנהלת סביב מטרה אחת בדרכים שונות...״

בין העצים בפארק רבצנו לנו בנחת עם נטע גרנות, יועצת עסקית, ומנטורית לחדשנות, ובנינו, אנחנו לא נתפלא אם נגלה שהעולם מסתובב בזכותה. נטע סיפרה לנו שהמפגש עם המתודולוגיה עבורה זו זכיה בכלי מנצח ואחרי שנים בתוך ארגונים היא יצאה לעצמאות כדי לכבוש בעזרתו אתגרים חדשים בקריירה שלה.


״...ראיתי מול העיניים איך תוך 7 שעות מתגבשת לה תוכנית חדשנות אופרטיבית תלת-שנתית שכבר עברה הסכמה רחבה של כל מקבלי ההחלטות. בארגונים גדולים תהליך כזה יכול לקחת חודשים ארוכים.״ ״...ברגע שמבינים את נקודת המבט החשובה הזו, מתאפשרת הסתכלות אחרת על כל בעיה.״ ״זה הפך להיות המצפן שלי באופן שבו אני בונה ומנווטת את הפעילות העסקית שלי ושל הלקוחות שלי.״

וברקע השקיעה של סוף היום, קינחנו עם מירי גריסרו, מומחית לשינויים ובניית אסטרטגיה, ששתפה אותנו על היכולת שהשיטה נתנה לה להניע תהליכים שיתופיים-אנושיים, שמאפשרים לכולם לקחת חלק, להרגיש חלק ולרצות להיות חלק.


״...אחד האלמנטים בחשיבה עיצובית היא המקום לחשיבה עצמית, אני והפתקים שלי. זו הזדמנות לשמוע את קולם של אנשים שבד"כ אינם משתפים בפומבי....זו דרך מעולה להביא קולות ייחודיים לחדר, ללא תלות בכוחם הפוליטי בארגון.״

״...המשימה המשותפת יוצר מחוברות בין המשתתפים, מאירה נקודות מבט ובעיקר יוצרת נטוורקינג משמעותי...״


בקצרה, איך הם רואים חשיבה עיצובית?

  • "שיטה לקבלת החלטות מהירה שממקדת את הקבוצה במטרות ונותנת קול שווה לכל אחד מחברי הקבוצה"

  • "מתודה שמבינה אנשים, סקרנית לגביהם, וכל שנדרש הוא התבוננות והקשבה, כל התשובות והתובנות לפתרון מונחות שם"

  • "כלי עזר לעיצוב מהיר, מעשי, שיתופי של רעיונות לביצוע"

  • "דרך מובנת לייצר רעיונות ישימים לאתגר מסוים, באמצעות חכמה מצרפית של קבוצת אנשים, תוך מיקוד בנקודת המבט של הלקוחות ובעלי העניין של אותו אתגר"

  • "יש הרבה דרכים שיטות וכלים לפתור בעיות בעולם. מבחינתי, ל-DT יש את הגדולה של הגעה להישגים בצורה יעילה וגם באופן שמאפשר הנאה מהדרך. הרי זה מה שאנחנו מחפשים בחיים, לא?!"

  • "העולם החדש מלא בבעיות מורכבות, כאלו שאין תשובה פשוטה עליהם, חשיבה עיצובית נותנת תקווה לפתרונות יישימים לבעיות אלו"


הראיונות המפורטים


</