חיפוש
 • Moshe Weiss

איך חשיבה עיצובית תורמת לי ביום-יום? סיפורם האמיתי של 5 מקצוענים

עודכן: 21 בינו׳ 2021מקצועני Design Thinking, בוגרי האקדמיות לחשיבה עיצובית וחדשנות, התאספו (בריחוק של 2 מטרים כמובן :) ) כדי לשתף אותנו איך החשיפה שלהם למתודולוגית החשיבה העיצובית הקפיצה להם את הקריירה.

אספנו את מובילת החשיבה היצירתית והאסטרטגיה, עדנה לאופר גלובוס, אמן המשחקים הכי מצחיק שיש, דורי אדר, חוקר וסוקר החדשנות, אלון הסגל, מובילת החדשנות המבוקשת, נטע גרנות והיועצת האסטרטגית ומובילת השינוי, מירי גריסרו.

שאלנו אותם 6 שאלות קצרות שאפשרו לנו לזהות את זוויות הראייה השונות על השיטה ואיך היא יכולה להזניק את הקריירה שלכם הלאה:

1. איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

2. מתי הבנת שיש לך נכס ביד שאפשר להקפיץ את הקריירה איתו?

3. איך עשית זאת? איך בפועל הזנקת את הקריירה שלך עם חשיבה עיצובית?

4. דוגמא למקרה שחשיבה עיצובית עזרה והיוותה רווח משמעותי?

5. מהו לדעתך התיאור הטוב ביותר לחשיבה עיצובית אם ישאלו אותך לגביה?

6. מה המלצתך לקוראים בעשיה עם חשיבה עיצובית?


אז בואו נראה מה הם ענו לנו. קודם בקצרה ואז באריכות (כמנהג TLDR/אמל״ק ;)


אז התחלנו את מסע הראיון שלנו בטיול בטבע הצבעוני של צפון השרון יחד עם עדנה לאופר גלובוס. עדנה היא מומחית אסטרטגיה ומנחת סדנאות חשיבה יצירתית, שגדלה בעולם העיצוב הגרפי וכבר למעלה מעשור מלווה את העשייה שלה תוך היכרות עם כלי החשיבה העיצובית!


״...מישהו ׳תרגם׳ את דרך והלך החשיבה שלנו המעצבים, למתודה סדורה שהפכה ללהיט בעולם העסקי״ ״...התחום פתח לי את הקריירה לכיוונים נוספים בעולם החינוך והאקדמיה עם סיפוק ענק על אימוץ המתודה כבר שם!״

 

לאחר מכן שתינו קפה עם דורי אדר, יזם משחקים ובעלים של בית הספר למשחקים Hands on Games שעיצב את המתודולוגיה, תוך שמירה על ערכיה, כך שתשרת את צרכיו ואת צרכי לקוחותיו ואגב... הוא שיתף אותנו שהצליח למכור 2 סדנאות גיימיפיקיישן בפחות מחצי שעה!


״...הבנתי כיצד אני יכול לקחת כלים מעולם החשיבה העיצובית ולמזג אותם עם השיטות שלי, וכך יכולתי להציע לארגונים סדנת גיימפיקיישן שעוסקת באתגרים הספציפיים שלהם.״ ״...לאחר חצי שעה בלבד הם הזמינו שתי סדנאות ורצו אותן כמה שיותר מהר! זה משהו שלא קרה בעולם ההעשרה שהייתי בו קודם...״

 

משם נסענו לאכול גבינות וללגום יין עם ד"ר אלון הסגל, מי שמוכר היטב לכולנו כחוקר וה-מומחה לאסטרטגיית חדשנות בישראל. אלון סיפר לנו שהבין טוב יותר חשיבה עיצובית כשהחל לשים דגש על הלקוח, על מבנה ארגוני גמיש ועל החלטות בקבוצה /קהילה.


״...קל יותר לקחת כל רעיון , לעבד אותו ,להבין את התוספתיות שבו, לסווג את הרעיונות ולהחליט על כיוון. והכל גרפי ומשחקי...״


״...החשיבה העיצובית נותנת לי כלים מינימליים אבל ברורים, ליצירת שיטת עבודה בצוותי חדשנות ואקסלרציה...״


״...בפתיחת חברה חדשה, עזר לי לעצב את שיטת הניהול המשתף. שילוב מומחים עצמאיים בפרויקטים שלי כקבוצה המתנהלת סביב מטרה אחת בדרכים שונות...״

 

בין העצים בפארק רבצנו לנו בנחת עם נטע גרנות, יועצת עסקית, ומנטורית לחדשנות, ובנינו, אנחנו לא נתפלא אם נגלה שהעולם מסתובב בזכותה. נטע סיפרה לנו שהמפגש עם המתודולוגיה עבורה זו זכיה בכלי מנצח ואחרי שנים בתוך ארגונים היא יצאה לעצמאות כדי לכבוש בעזרתו אתגרים חדשים בקריירה שלה.


״...ראיתי מול העיניים איך תוך 7 שעות מתגבשת לה תוכנית חדשנות אופרטיבית תלת-שנתית שכבר עברה הסכמה רחבה של כל מקבלי ההחלטות. בארגונים גדולים תהליך כזה יכול לקחת חודשים ארוכים.״ ״...ברגע שמבינים את נקודת המבט החשובה הזו, מתאפשרת הסתכלות אחרת על כל בעיה.״ ״זה הפך להיות המצפן שלי באופן שבו אני בונה ומנווטת את הפעילות העסקית שלי ושל הלקוחות שלי.״

 

וברקע השקיעה של סוף היום, קינחנו עם מירי גריסרו, מומחית לשינויים ובניית אסטרטגיה, ששתפה אותנו על היכולת שהשיטה נתנה לה להניע תהליכים שיתופיים-אנושיים, שמאפשרים לכולם לקחת חלק, להרגיש חלק ולרצות להיות חלק.


״...אחד האלמנטים בחשיבה עיצובית היא המקום לחשיבה עצמית, אני והפתקים שלי. זו הזדמנות לשמוע את קולם של אנשים שבד"כ אינם משתפים בפומבי....זו דרך מעולה להביא קולות ייחודיים לחדר, ללא תלות בכוחם הפוליטי בארגון.״

״...המשימה המשותפת יוצר מחוברות בין המשתתפים, מאירה נקודות מבט ובעיקר יוצרת נטוורקינג משמעותי...״

 

בקצרה, איך הם רואים חשיבה עיצובית?

 • "שיטה לקבלת החלטות מהירה שממקדת את הקבוצה במטרות ונותנת קול שווה לכל אחד מחברי הקבוצה"

 • "מתודה שמבינה אנשים, סקרנית לגביהם, וכל שנדרש הוא התבוננות והקשבה, כל התשובות והתובנות לפתרון מונחות שם"

 • "כלי עזר לעיצוב מהיר, מעשי, שיתופי של רעיונות לביצוע"

 • "דרך מובנת לייצר רעיונות ישימים לאתגר מסוים, באמצעות חכמה מצרפית של קבוצת אנשים, תוך מיקוד בנקודת המבט של הלקוחות ובעלי העניין של אותו אתגר"

 • "יש הרבה דרכים שיטות וכלים לפתור בעיות בעולם. מבחינתי, ל-DT יש את הגדולה של הגעה להישגים בצורה יעילה וגם באופן שמאפשר הנאה מהדרך. הרי זה מה שאנחנו מחפשים בחיים, לא?!"

 • "העולם החדש מלא בבעיות מורכבות, כאלו שאין תשובה פשוטה עליהם, חשיבה עיצובית נותנת תקווה לפתרונות יישימים לבעיות אלו"


הראיונות המפורטים


עדנה לאופר גלובוס | אסטרטגיה ויצירתיות

איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

את חשיבה עיצובית פגשתי לפני כעשור, כשהייתי עמוק בתוך עולם האסטרטגיה. סיימתי לימודי אסטרטגיה שיווקית, וכמעצבת גרפית, בחרתי להתמקד באסטרטגיית המותג.

אסטרטגיית חדשנות כמנוע שיווקי, גרמה לי להתעמק בעולמות החדשנות, שם נחשפתי למתודה של חשיבה עיצובית ולחברת IDEO.

התחלתי לקרוא וללמוד ולהבין שמישהו ״תרגם״ את דרך והלך החשיבה שלנו המעצבים, למתודה סדורה שהפכה ללהיט בעולם העסקי.

מתי הבנת שיש לך נכס ביד שאפשר להקפיץ את הקריירה איתו?

תהליך ההתעמקות והלמידה שלי נפרס על פני כמה שנים בהם המיקוד שלי היה בתהליכי אסטרטגיה. אספתי מיני כלים דווקא בחשיבה יצירתית ועוד לא ראיתי איך הם מתחברים לחשיבה עיצובית.

החלטתי לעבור קורס אונליין ב-IDEO שהיה קורס בסיסי וקצר. כבר תוך כדי למידה חוויתי את העוצמה של המתודה, את היכולת שלה ליצור פתרונות יצירתיים ולהביא חדשנות בצורה מהירה ומבוססת צורך ואמפתיה.

איך הזנקת את הקריירה שלך עם חשיבה עיצובית?

התחום פתח לי את הקריירה לכיוונים נוספים בעולם החינוך והאקדמיה עם סיפוק ענק על אימוץ המתודה כבר שם!

חינוך - הצלחתי להכניס לאקדמיה את המתודה ואני מרצה ב ״מרכז האקדמי רופין״ על חשיבה עיצובית, בפקולטה להנדסה תעשייה וניהול ובתוכנית B.A מנהלים.

מאד מספק להנחיל את המתודה לדור העתיד ולזמן להם את סוג החשיבה הזה שכה שונה ממה שהם רגילים.

פיתוח חדשנות - מקדמת יחד עם יועצת ארגונית מוכשרת, סדנאות ותהליכי חשיבה עיצובית לארגונים.

דוגמא למקרה שחשיבה עיצובית עזרה והיוותה רווח משמעותי?

במסגרת ההוראה בתוכנית B.A מנהלים, אחת הסטודנטיות שלימדתי, עובדת במחלבה של תנובה. לקחנו ככיתה את האתגר של מחסור בחמאה בשוק החל משנת 2019 לאור עלויות ייצור ושינויים במדיניות המכסות. הפעלנו עליו את המתודה, חקרנו רפתנים, את מחלקת הייצור, את הצרכן והקמעונאי והתוצרים של הסטודנטים יצרו מגוון רחב של פתרונות יצירתיים מהגידול והחליבה של הרפתן, פיתוח מוצרים ועד שינוי הרגלי הצריכה. היה מגניב! והצלחנו לקבל משוב מעודד מתנובה ומהרפתנים.

איך תתארי את חשיבה עיצובית אם ישאלו אותך לגביה?

אני בעיקר מתארת אותה כמתודה שמבינה אנשים, סקרנית לגביהם, וכל שנדרש הוא התבוננות והקשבה, כל התשובות והתובנות לפתרון מונחות שם.

כמובן שכמעצבת אני שמה דגש רב על יצירת מגוון רחב של פתרונות יצירתיים ומאמינה ששלב ההמחשה בפרוטוטיפ, הוא קריטי כדי לישר קו ולהבין בעצמנו ועם המשתמשים רעיונות חדשניים.

מה את ממליצה לקוראים לעשות עם חשיבה עיצובית?

אני ממליצה בעיקר לפתח את שריר ההקשבה עם העיניים, להיות ערים לסביבה, לצרכים ולכאבים של אנשים. שמתי לב שממש פיתחתי ראיית רנטגן ותשומת לב שהולכת איתי לכל מקום.

הצרכים מפוזרים בכל עבר, בחיי היומיום שלנו, בבית, בעבודה. היכולת לשים לב למה שאנשים אומרים ולמה הם לא אומרים, לשפת הגוף שלהם, לפתרונות ואלתורים שהם יוצרים לעצמם בהעדר פתרון. למעשה האלתורים הם הזרעים של הפתרון והחדשנות שניתן לפתח.


דורי אדר | יזם, אמן משחקים

איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

הפעם הראשונה היתה בספר של Jack Knap על Design Sprint. התרגשתי מאוד כשקראתי אותו כי הוא נתן לי תבנית עבודה מסודרת של חמישה ימי עיצוב מונחה תוצאות, משהו שיכולתי לעבוד איתו כשאני עובד עם חברות. הבעיה היתה - שאף חברה לא שחררה חמישה ימים על מנת לקיים Design Sprint כהלכתו.

הפעם הבאה שחיפשתי משנה סדורה של חשיבה עיצובית היתה בסדנה של Discovers.

מתי הבנת שיש לך נכס ביד שאפשר להקפיץ את הקריירה איתו?

כחלק מהעבודה שלי אני מנחה סדנאות. כיוון שאני מגיע מעולם הגיימינג, הסדנאות שלי היו מקוטלגות כסדנאות העשרה, ותומחרו בהתאם.

לאחר הסדנה ב- Discovers הבנתי כיצד אני יכול לקחת כלים מעולם החשיבה העיצובית ולמזג אותם עם השיטות שלי, וכך יכולתי להציע לארגונים סדנת גיימפיקיישן שעוסקת באתגרים הספציפיים שלהם. זה יכול להיות אתגר מוצרי, אתגר של חוויית משתמש, אתגר הדרכתית ואפילו אתגר שמגיע ממחלקת משאבי אנוש.

זמן מה לאחר הסדנה ישבתי במשרדים של חברה בינלאומית גדולה וניסיתי למכור את מרכולתי. לאחר חצי שעה בלבד הם הזמינו שתי סדנאות ורצו אותן כמה שיותר מהר.

זה משהו שלא קרה בעולם ההעשרה שהייתי בו קודם.

איך הזנקת את הקריירה שלך עם חשיבה עיצובית?

אז, יש את הסדנאות. התברכתי ואני מעביר לא מעט כאלו, גם לחברות משחקים גדולות כמו פלייטיקה, וגם לחברות מוצר כמו Waze או Payoneer. בכל הסדנאות יש קורטוב של חשיבה עיצובית וכולן מאוד מעשיות - המשתתפים עובדים 85% מהזמן.

הייתי שמח ליישם יותר חשיבה עיצובית בחיים האישיים שלי, בייחוד בכל מה שקשור בהחלטות משפחתיות, אבל זה פוגש אותי בדרך כלל ב-9 בערב כשהדבר היחיד שאני רוצה לעשות זה לכבות את המוח שלי. אז זה נשאר ב-To Do List שלי.

איך תתאר את חשיבה עיצובית אם ישאלו אותך לגביה?

שיטה לקבלת החלטות מהירה שממקדת את הקבוצה במטרות ונותנת קול שווה לכל אחד מחברי הקבוצה.

מה אתה ממליץ לקוראים לעשות עם חשיבה עיצובית?

לעשות חשיבה עיצובית :)

ד״ר אלון הסגל | חוקר ומומחה אסטרטגיית חדשנות

איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

לפני שנים, כשהחלה להתפתח התפיסה של שילוב עיצוב ויזואלי בתהליכי חשיבה.

מתי הבנת שיש לך נכס ביד שאפשר להקפיץ את הקריירה איתו?

השימוש המשמעותי יותר מבחינתי, היתה לפני כשנה וחצי, כאשר התחלתי לייעץ על פי מודל המערכת המורכבת (זה הדוקטורט שלי) ששם דגש על הלקוח, על מבנה ארגוני גמיש, על החלטות בקבוצה /קהילה.

החשיבה העיצובית, כפי שלמדתי באקדמיה של Discovers, הראתה לי תהליך מקוצר ומושגים ברורים שיכלו לעזור לי דאז.

איך זינקת עם חשיבה עיצובית? איך זה פוגש אותך ביום-יום?

 1. ממקד את האמפתיה לצרכי הלקוח.

 2. עוזר לי לבחון את המציאות בתמונה/גרף במקום רק טקסטואלית. קל יותר לקחת כל רעיון, לעבד אותו, להבין את התוספתיות שבו, לסווג את הרעיונות ולהחליט על כיוון. והכל גרפי ומשחקי.

 3. ביצוע מחקרים אקדמיים בשיטת חשיבה עיצובית- שאלת המחקר הופכת ללקוח ומקבלת התייחסות ממוקדת ויישומית שלא היתה קודם. הקשרים בין המשתנים מתחברים לאחר שלב ההתכנסות למשימות.

 4. אני מתמחה בין השאר בהקמת יחידות/צוותי חדשנות ואקסלרציה בארגונים. שם נדרשת חשיבה יצירתית, וכמה שפחות נהלים [יותר כאוס = יותר הזדמנויות למצוא את השיבוש הבא]. החשיבה העיצובית נותנת לי כלים מינימליים אבל ברורים, ליצירת שיטת עבודה בצוותים אלו.

תן דוגמא למקרה שחשיבה עיצובית עזרה בו משמעותית והיוותה רווח משמעותי

 • בתהליך שביצעתי בחברה מסחרית בינונית, נעזרתי בתהליך החשיבה העיצובית כדי לשלב בין מנהלים לעובדים ולהטמיע את הצורך בשיתופיות מוכוונת לקוח בתוך יחידת ההאצה שתוכננה.

 • היא מאפשרת לייצר תובנה של ״ביחד״ בתהליך פתרון בעיה, גם אם המדובר בעובדים המתפקדים באוטונומיה מרובה. ניתן לבצע אותה יחד עם דירקטוריון למטרות מיקוד אסטרטגי, שאז היא מאפשרת חווית ״ביחד...״

 • בפתיחת חברה חדשה, עזר לי לעצב את שיטת הניהול המשתף. שילוב מומחים עצמאיים בפרויקטים שלי כקבוצה המתנהלת סביב מטרה אחת בדרכים שונות.


איך תתאר את חשיבה עיצובית אם ישאלו אותך לגביה?

כלי עזר לעיצוב מהיר, מעשי, שיתופי של רעיונות לביצוע.

מה אתה ממליץ לקוראים לעשות עם חשיבה עיצובית?

חשוב ושווה ללמוד את היסודות של השיטה ואת התהליך המתגלגל שלה. יש בו הרבה חוכמה לפעילות יומית בכל תחום הדורש חשיבה ביחד למיקוד פתרון.


נטע גרנות | יועצת ומנטורית לחדשנות

איפה פגשת את חשיבה עיצובית לראשונה?

במסגרת לימודי הדוקטורט אני עושה מחקר בתחום החדשנות. במהלך המחקר נפגשתי פעמים רבות במינוח חשיבה עיצובית כפרקטיקה מקובלת בעולם היזמות.

בנוסף, בתור מנהלת חדשנות בארגון בו עבדתי, התעניינתי בשיטה והיכולת שלה לקדם משמעותית את חדשנות בארגון.

חיפשתי מקום להתנסות בשיטה. דרך חיפוש והמלצות הגעתי ל-Discovers שם עברתי סמינר, הוכשרתי במתודה ולמדתי להנחות אותה.